Kurs „Dzidzi widzi”, czyli jak badać niemowlę i dzieci niemówiące

Kurs podstawowy – omawia temat rozwoju dzieci i sygnałów świadczących o zaburzeniu rozwoju. Prezentuje rozwój widzenia u dzieci i chorób mających wpływ na hamowanie tego rozwoju.

1. Wykłady na temat rozwojów zeza i rodzajów niedowidzenia.
  2. Zabawy paluszkowe pomocne w badaniu dzieci.
  3. Testy do wykrywania zeza i pomiarów kąta zeza u małych dzieci.
  4. Warsztaty z badania ostrości wzroku kartami Tellera i paletkami Lea. Nauka posługiwania się testami Lea do badania ostrości wzroku u dzieci niemówiących.
  5. Warsztaty nauki wykonywania Cover Testu naprzemiennego i jednostronnego, testu Krymskiego, pryzmatycznego Cover Testu, Testu Hirschberga.
  6. Przedstawienie prezentacji dot. ochrony narządu wzroku dla dzieci od 12 m-c do 2 lat.
  7. Badania przesiewowe w żłobku w celu wykrycia zeza lub niedowidzenia u dzieci (omawianie przypadków).

Pozostałe zagadnienia omawiane w czasie kursu:

1. Rozwój dziecka w 1 roku życia
  2. Rozwój widzenia w 1 roku życia
  3. Przeszkody na drodze rozwoju widzenia u dzieci
  4. Dziecko w czasie choroby
  5. Rola zabawy w badaniu dziecka
  6. Choroby wieku dziecięcego: zez i niedowidzenie
  7. Zez
  8. Kąt zeza
  9. Metody badania kąta zeza u niemowląt (cover test, pryzmatyczny cover test, test Hirschberga, test Krimskyego)
  10. Niedowidzenie
  11. Ostrość wzroku
  12. Metody badania ostrości wzroku u niemowląt (test uprzywilejowanego spojrzenia – paletki Lea, kartyTellera, bęben optokintyczny, puzzle Lea 3-D)

Prowadząca: Sylwia Caban

Czas trwania kursu: 40 godzin- zajęcia teoretyczne i praktyczne (forma weekendowa)

Organizacja: dysponujemy internatem, wyposażone sale do zajęć teoretycznych i praktycznych. W cenę wliczone są posiłki, bufet kawowy i materiały szkoleniowe.

Całość kursu zakończona uzyskaniem zaświadczenia wydanego przez Niepubliczne Centrum Kształcenia Zawodowego PIK w Tarnogórze